Laureaci Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor
Laureatami nagrody mogą zostać osoby, których postawa i działanie w sposób szczególny oddziałuje na pobudzenie procesów twórczych oraz promowanie możliwości ludzi i społeczeństw do rozwoju poprzez pełen szacunku dialog z innymi, w tym także na polu ochrony niezbywalnych praw naturalnych człowieka oraz wspierania idei solidarności i sprawiedliwości społecznej. Kandydata do nagrody powinna cechować wysoka aktywność w propagowaniu postawy aktywnej tolerancji traktującej odmienność kulturową jako wartość, a nie powód do wykluczenia i działalność na rzecz upowszechniania wiedzy o wartościach i regułach respektowanych w różnych grupach kulturowych.
Laureat powinien także wykazać skuteczne działanie na rzecz przekształcania sytuacji konfliktowych w możliwość współpracy i współdziałania jednostek czy grup reprezentujących inne tradycje kulturowe ze wskazaniem na szerzenie potrzeby prowadzenia dialogu międzykulturowego, głębszego zrozumienia dla różnych poglądów i praktyk. Istotna na tym polu będzie aktywność kandydata w zakresie tworzenia miejsc dialogu międzykulturowego i uczenia kompetencji międzykulturowych.
Siostra Rosemary Nyirumbe – pierwsza laureatka Nagrody Veritatis Splendor
Siostra Rosemary Nyirumbe pochodzi z regionu Paidha w Ugandzie, gdzie zaczęła służyć mieszkańcom swojego kraju i Kościołowi wstępując w 1976 roku do Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Od 2012 r. Siostra dała schronienie, wolność, dostęp do edukacji, a przede wszystkim poczucie godności i nadzieję ponad 2500 dziewcząt, które wcześniej były gwałcone, bite, więzione przez ludzi tzw. Armii Pana Josehpa Kony`ego.
Siostra oprócz tego, że uczy dziewczęta najprostszych czynności: szycia, opieki nad domem, gospodarowania, gotowania, daje im nadzieje i szanse na normalne życie, zapewnia także minimalne zabezpieczenie materialne na start w dorosłe życie. Największym sukcesem Siostry oraz prowadzonych przez nią szkół, jest nauczenie tych dziewczyn – ofiar wojny domowej – wzajemnego wspierania się poprzez rozwój szkolnictwa zawodowego. Dziś blisko 250 dziewczyn przygotowuje się do wejścia w dorosłość.
Działalność Siostry oraz jej praca doskonale wpisują się w nauczanie św. Jana Pawła II zawarte w encyklice Veritatis Splendor. Radosna prawda chrześcijańskiej wiary, której zawdzięcza ona swój głęboko ludzki charakter i swą niezwykłą prostotę predestynują Siostrę do tej Nagrody.
Żyje ona nie tylko w „blasku prawdy”, ale jest autentycznym darem z siebie dla dziewcząt wykluczonych ze społeczeństwa, wyrzuconych na margines. Pracę Siostry doceniło wiele prominentnych osób, organizacji, magazynów, uniwersytetów.
Ksiądz Mieczysław Puzewicz – drugi laureat Nagrody Veritatis Splendor (2018)
Ks. Mieczysław Puzewicz urodził się 7 stycznia 1960 roku w Świelubiu. Od 1977 r. był zaangażowany w działalność podziemną, czego konsekwencją było aresztowanie w maju 1980 r. Na początku lat 80-tych był współorganizatorem duszpasterstwa osób niepełnosprawnych w Lublinie („Siloe”). Od 2008 r. do dziś angażuje się w pomoc uchodźcom po wojnie w Gruzji – m.in. w przyjęcie 100 dzieci gruzińskich w Lublinie, wspieranie „lotnych szpitali”, pomocy medycznej w ośrodkach dla uchodźców w Gruzji. Jest też mentorem w programach dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Gruzji (Dolina Pankisi, Adżaria i Guria). Laureat Nagrody Veritatis Splendor to także inicjator programów pomocy bezdomnym, więźniom, uchodźcom, dzieciom ulicy, młodocianym przestępcom, chorym psychicznie, młodzieży w schroniskach dla nieletnich – m.in. w ramach kampanii „Budujcie Cywilizację Miłości”.
Ks. Puzewicz jest też organizatorem m.in. pomocy dla powodzian w Serbii, domu dla uchodźców w Brześciu (Białoruś), jadłodajni i ambulatorium dla bezdomnych w Lublinie. Był inicjatorem m.in. funduszu stypendialnego dla młodzieży z terenów powodziowych, pomocy dla uchodźców w obozach na terenie Kurdystanu czy pomysłodawcą akcji „Dar życia” – na rzecz przekazywania tkanek i narządów do przeszczepów.
Ks. Mieczyslaw Puzewicz rozumiejąc głębokie znaczenie słowa „Solidarność” wyciąga pomocną dłoń do tych, których odrzucono i wykreślono ze społeczeństwa. Przywraca im wiarę w drugiego Człowieka. Budzi w nich to, co zostało im zabrane: człowieczeństwo i elementarną godność
Szpital Uniwersytecki w Krakowie – trzeci laureat Nagrody Veritatis Splendor (2020)
8 grudnia w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie ogłoszono laureata III edycji Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, którym został Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Zaszczytne wyróżnienie odebrał Marcin Jędrychowski, dyrektor placówki, wraz ze współpracownikami.
Ta nagroda, choć adresowana do instytucji, jest tak naprawdę nagrodą dla ludzi, którzy każdego dnia przychodzą do pracy, aby walczyć o zdrowie i życie chorych. Jan Paweł II mówił, że człowiek jest wart tyle, ile jest w stanie dać bliźniemu. W ostatnich miesiącach pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego dają całych siebie, niejednokrotnie rezygnując z bycia z bliskimi, by w trudnych warunkach samotności i zagrożenia własnego życia nieść pomoc chorym. Dawać im empatię, poczucie bliskości i nadzieję na przyszłość. Ta nagroda jest pięknym symbolem tego, co możemy robić dla innych
– powiedział w ramach podziękowania dyrektor placówki.
Okolicznościową laudację związaną z tegoroczną Nagrodą Veritatis Splendor wygłosił przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, prof. Jan Tadeusz Duda. Zaznaczył on, że wręczenie nagrody jest przejawem aktywnego udziału w promowaniu wyjątkowych postaw i działań podejmowanych na rzecz dialogu międzykulturowego, zgodnie z nauczaniem św. Jana Pawła II.
Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” – czwarty laureat Nagrody Veritatis Splendor (2021)
19 listopada w Filharmonii Krakowskiej wręczono już po raz czwarty Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Tegorocznym Laureatem zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie”. W imieniu Prezes Towarzystwa Pani Jolanty Stokłosy nagrodę odebrał Wiceprezes dr Paweł Skowronek oraz Pani Renata Połomska Sekretarz Zarządu.
– Ta nagroda jest ogromnym wyróżnieniem, nie tylko dla Towarzystwa i jego założycieli, ale dla tysięcy osób, które na przestrzeni 40 lat działalności Hospicjum św. Łazarza angażowały się w pomoc i opiekę nad chorymi u kresu życia. Przede wszystkim dla pani prezes Jolanty Stokłosy, w której św. Jan Paweł II ma serdecznego sprzymierzeńca w trosce o gasnące życie i godność człowieka, i która jest niezwykłą strażniczką misji i hospicjum. To również nagroda dla pracowników i wolontariuszy, którzy z troską są przy łóżku chorego. Nie można także pominąć pracowników administracji i wolontariuszy akcyjnych, którzy trudzą się, aby hospicjum mogło funkcjonować – mówi Renata Połomska, koordynator hospicyjnych „Pól Nadziei”, która odebrała nagrodę. Jak dodaje, na nagrodę zapracowali też wszyscy przyjaciele, darczyńcy, sponsorzy, firmy i instytucje wspierające działalność placówki. – To wyróżnienie jest także dla uczniów małopolskich szkół zaangażowanych w żonkilową akcję „Pola Nadziei”, ich nauczycieli, rodziców i opiekunów, którzy w tych trudnych czasach uczą ich wrażliwości na los drugiego człowieka. Hospicjum to ludzie, to w nich jest Veritatis Splendor (Blask Prawdy). Dla nas ta nagroda jest motywacją do dalszego, gorliwego wypełniania nauczania św. Jana Pawła II, a finansowy wymiar nagrody pomoże nam w realizacji tego celu – podkreśla R. Połomska.
Laureaci V Edycji Nagrody Veritatis Splendor (2022)
6 października 2022 r. w Filharmonii Krakowskiej odbyła się uroczysta Gala wręczenia Nagrody im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor. W tej edycji laureatami zostali: Dom św. Marcina dePorres w Fastowie, Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz Caritas Diecezji Tarnowskiej.
Podczas Gali wręczone zostały również Nagrody Samorządu Województwa Małopolskiego platynowy i złote Medale Polonia Minor, które otrzymali: Klasztor Paulinów w Krakowie na Skałce, Salezjański Wolontariat Misyjny – Młodzi Światu oraz prof. Czesław Dźwigaj. Następnie Pani Agnieszka Sierant, została odznaczona Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego-Krzyż Małopolski.
Po wręczeniu nagród odbył się koncert specjalny w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Na scenie mogliśmy usłyszeć wspaniały głos Katarzyn Guran oraz Patryka Wyborskiego. A całą Galę poprowadziła dla nas Magdalena Wolińska-Riedi.