ZGŁOŚ KANDYDATA DO NAGRODY REGULAMIN I KARTA ZGŁOSZENIA

Dobro czyń! Wystartowały Targi Dobroczynności Veritatis Splendor

To będą wyjątkowe cztery dni w Małopolsce. W Krakowie po raz pierwszy odbywają się Targi Dobroczynności Veritatis Splendor. Do stolicy regionu przybyli przedstawiciele organizacji charytatywnych z całego świata, by dzielić się dobrem oraz inspirować do działania. To właśnie tu spotkamy osoby, które żyją dobroczynnością na co dzień.

14 września rozpoczęła się pierwsza edycja Targów Dobroczynności Veritatis Splendor. Przed nami cztery dni wypełnione spotkaniami z przedstawicielami 45 organizacji pozarządowych z całego świata, warsztatami, konferencjami oraz koncertami.

– Mieliśmy ogromne szęście, że żyliśmy w epoce Jana Pawła II – wielkiego Małopolanina, papieża dialogu. Wzniesiono mu wiele pomników, ale to własnie w Małopolsce powstał pomnik szczególny – nagroda i targi Veritatis Splendor. Przez najbliższe dni mamy niezwykłą okazję, żeby poznać działalność organizacji dobroczynnych z całego świata. To wspaniali ludzie, od których można uczyć się wrażliwości, walki z uprzedzeniami. Współczesny świat potrzebuje dialogu i porozumienia jak wody. Dlatego jesteśmy właśnie tu – w Krakowie, stolicy Małopolski i miłosierdzia – podkreślał w czasie otwarcia targów dobroczynności Leszek Zegzda z zarządu województwa, pomysłodawca nagrody i targów Veritatis Splendor.

Z kolei Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, dodała, że mądrej pomocy i dobroczynności trzeba się uczyć.

Dobro to umiejętność mądrego dzielenia się talentami. Bo w życiu rodzimy się tak naprawdę dwa razy – a ten drugi jest wtedy, kiedy komuś pomagamy. Mądrej pomocy trzeba się jednak nauczyć – by dostrzeć, czego potrzebuje dana osoba. Najważniejsze jednak, by nieść pomoc bezinteresownie, nie na pokaz i z uśmiechem. Tylko w ten sposób jesteśmy kontynuatorami myśli Jana Pawła II – zakończyła Nowogórska.

Przedstawicieli organizacji dobroczynnych m.in. z USA, Włoch, Francji, Rumunii, Białorusi, Kenii, Ghany, Zimbabwe, Tanzanii, Madagaskaru i Pakistanu będzie można spotkać w specjalnie zaaranżowanym na potrzeby Targów miasteczku na krakowskich plantach. Tam goście będą dzielić się swoją receptą na pomaganie i dobrą energią. Dziś o godz. 12:00 gości z całego świata oficjalnie przywitał przy stoiskach Leszek Zegzda – pomysłodawca Targów, członek zarządu województwa małopolskiego i Urszula Nowogórska, przewodnicząca małopolskiego sejmiku.

Do 17 września w ramach Targów odbędzie się również wiele wydarzeń towarzyszących. W piątek, 15 września, w Międzynarodowej Konferencji Nagrody im. Jana Pawła II Veritatis Splendor: Sztuka budowania dialogu w podzielonym świecie wezmą udział: kard. Peter Turkson, s. Rosemary Nyirumbe – pierwsza laureatka Nagrody, Krzysztof Zanussi, Hanna Suchocka, kard. Stanisław Dziwisz, hierarchowie kościelni i działacze z Jerozolimy, Kuby czy Syrii.

Jedną z atrakcji towarzyszących Targom będą koncerty, które odbędą się na specjalnej scenie przy ul. Franciszkańskiej 3, pod oknem papieskim.

Pierwszą gwiazdą, która wystąpi tam w czwartek, 14 września, o godz. 20:00 będzie zespół Golec uOrkiestra. Zespół założony w 1998 roku przez braci – Łukasza i Pawła Golców ma od dawna ugruntowaną pozycję na polskim rynku muzycznym i oddane grono wielbicieli. Grupa łączy tradycyjne brzmienia muzyki łuku Karpat z wieloma gatunkami muzycznymi z pogranicza popu, muzyki alternatywnej, rock’n’rolla, rhythm and bluesa oraz muzyki jazzowej. W czasie swojej działalności zespół wylansował wiele przebojów, np. „Crazy Is My Life”, „Słodycze”, „Pędzą konie”, czy „Ściernisco”. Specjalnie dla papieża Jana Pawła II muzycy napisali utwór „Leć muzyczko”. Zagrali ponad 1,5 tys. koncertów na całym świecie.

Z kolei 15 września o godz. 20:00 na scenie przy ul. Franciszkańskiej 3 zobaczymy zespół Trebunie Tutki. Grupa jest ambasadorem Podhala i polskiej kultury na festiwalach w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. Rozpoznawalny w Europie styl zespołu ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa.

W sobotę, 16 września zobaczymy ostatni koncert z serii Rebel Babel. To niezwykły projekt muzyczny i platforma spotkań muzyków, tekściarzy i kompozytorów z różnych regionów Europy. Celem ich wspólnego projektu jest kreowanie dialogu, łączenie kultur i stylistyk, zawodowców i amatorów, przaśności i futuryzmu. Na scenie pod oknem papieskim wystąpią: L.U.C, Grubson, Rapsusklei, Promoe i Marcelina.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Do 17 września – czyli zakończenia Targów – uczestnicy mogą wziąć też udział w pokazie mappingu (16 września g. 22:00, Kraków ul. Franciszkańska 3) czy w Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor (16 września g. 14:00, Wadowice), z którego dochód w części zostanie przekazany na cele charytatywne. W czasie Targów zostanie też ogłoszona druga edycja Międzynarodowej Nagrody Veritatis Splendor im. Jana Pawła II, którą w maju zeszłego roku ustanowiło Województwo Małopolskie.

źródło: www.malopolska.pl

 

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.