ZGŁOŚ KANDYDATA DO NAGRODY REGULAMIN I KARTA ZGŁOSZENIA

Międzynarodowa Konferencja Naukowa Veritatis Splendor

17 października 2018 roku w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa Veritatis Splendor, zatytułowana Jan Paweł II, który zmienił oblicze świata.40-lat wyboru na Stolicę św. Piotra kard. Karola Wojtyły Metropolity krakowskiego.

Konferencję otworzyli: arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita krakowski, Wielki Kanclerz UPJPII, Leszek Zegzda z Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Jacek Majchrowski Prezydent Krakowa. Słowo wprowadzające wygłosił abp Salvatore Pennacchio Nuncjusz Apostolski w Polsce, a także kard. Stanisław Dziwisz.

Pierwszym z prelegentów był kardynał Angelo Bagnasco, Arcybiskup Metropolita Genui, Przewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy. W wystąpieniu „Miłość pasterska jako rdzeń tożsamości kapłana oraz odpowiedź na współczesne wyzwania” odniósł się do roli kapłana we współczesnym świecie. Jeżeli wiara słabnie, chrześcijańskie życie staje się niepłodnym i ciążącym moralizmem, a Kościół sam siebie zatraca, zamienia się w coś innego, w filantropijną biurokrację. To z tego powodu wiara jest dla chrześcijaństwa wyzwaniem: chce się przenieść Ewangelię na pole humanizmu, gdzie nie ma miejsca na życie łaską. Dlatego – pośród wielu zadań duszpasterstwa – zadanie dotyczące wiary jest najbardziej decydujące. Profesor Carl Anderson, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, przedstawił aktualną rolę świeckich katolików w Kościele i świecie: „Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności w tym wspaniałym i dramatycznym momencie dziejowym”. Kardynał Stanisław Ryłko z Bazyliki S. Maria Maggiore omówił Światowe Dni Młodzieży jako wkład św. Jana Pawła II w chrześcijańską formację młodych.

Dagoberto Valdes Hernandez – opozycjonista z Kuby – pokazał, jak złe dziedzictwo może wpływać na przyszłość człowieka. Skutkiem martwej przeszłości, czyli przemijających filozofii nieludzkich systemów ekonomicznych, korupcji politycznej oraz dezintegracji moralnej społeczeństwa jest „nowa”, współczesna wieża Babel. Ta wieża, której szczyty ponownie miały „sięgać nieba” doprowadziła do upadku ludzkości w wieku XX: poprzez chaos, wojny, obozy śmierci, systemy totalitarne takie jak faszyzm i komunizm. Dziedzictwo martwej przeszłości to mord na człowieku i duszy narodów. Profesor dr hab. Wojciech Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w swoim wystąpieniu „Ewolucja naukowa i techniczna, która chciałaby obejść się bez wartości etycznych, stopniowo zwróci się przeciwko przeznaczeniu samego człowieka” odniósł się do papieskiej wizji kultury i nauki wobec zagrożeń transhumanizmu. Ojciec dr Krzysztof Wieliczko z Fundacji Jana Pawła II nakreślił misję tej organizacji jako kontynuację nauczania Wielkiego Papieża.Jeśli szukasz clothes, nasza platforma będzie najlepszym wyborem! Największe centrum handlowe!

Kardynał Angelo Scola, emerytowany arcybiskup Mediolanu, który nie mógł być osobiście na konferencji, przekazał wykład: „Ciągłość nauczania i św. Jana Pawła II i papieża Franciszka o Kościele Ubogich, w którym podkreślił, że zarówno Papież Polak, jak i Ojciec Święty Franciszek głoszą Chrystusa jako istotę Ewangelii, a także niestrudzenie bronią ludzkiej godności. Profesor George Weigel w nagranej w formie filmowej prelekcji „Veritas splendor: Dar dla Kościoła i świata” przedstawił encyklikę Veritatis Splendor w dwóch wymiarach: eklezjalnym i społecznym. Encyklika Veritatis Splendor nie jest jednak Encykliką adresowaną wyłącznie do Kościoła; jest w dużej mierze propozycją Kościoła dla wolnego społeczeństwa. I w naszym zachodnim świecie bardzo czekamy dziś na taka propozycję. 

Konferencje prowadzili: ksiądz dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII – prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ksiądz dr hab. Antoni Świerczek, prof. UPJPII – prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz ksiądz prof. dr hab. Józef Stala – prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Organizatorem konferencji był Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.